DUYURULAR

GENEL DUYURU // IRAK GÜMRÜKLERDE TEK UYGULAMA VE VERGİ TARİFELERİ HK.
( 08 Mart 2019 Cuma )

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’ nden alınan bir yazıda, T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’ nün yazısına atıfla; Irak’ ta 17 Şubat 2019’ da tek gümrük uygulamasının yürürlüğe konulması üzerine, yeni uygulamalar ve vergi tarifeleri hakkında bilgi almak, bu konularda ihracatçılar tarafından Erbil Ticaret Ateşeliği’ne iletilen diğer hususlar görüşülmek üzere Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi (KIBY) Gümrükler Genel Müdür Yardımcısı ile 19 Şubat 2019 tarihinde bir toplantı gerçekleştirildiği belirtilmektedir.
Söz konusu toplantıda yapılan görüşme kapsamında yeni gümrük tarife cetvelinin fasıllarında yer alan GTİP’ ler itibarıyla tespit edilen ‘gümrük vergi oranları’, ‘ hesaplamaya esas referans birim kıymeti’ ve ‘birim miktar cinsi’ bilgilerinden oluşturulan tabloda yer verilmekte olup söz konusu tabloya ulaşabileceğiniz bağlantı aşağıda yer almaktadır.
Yeni uygulama sürecinde ihracatçıların vergi oranlarına ilişkin bilgi taleplerini, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu belirtmek sureti ile erbilgumruk@ticaret.gov.tr adresine e-posta iletebilecekleri belirtilmektedir.
Bilgilerinize sunulur.

 

Kemal COŞKUN

Genel Sekreter Vekili

Irak Gümrüklerde Tek Uygulama ve Vergi Tarifeleri Cetveline Ulaşmak İçin Lütfen Tıklayınız.

Ayrıntılı Bilgi İçin: Tanju Kahraman