DUYURULAR

GENEL DUYURU // Moğolistan'ın Gri Liste ve Alınması
( 03 Aralık 2019 Salı )

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’nden alınan bir yazıda, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütüne (OECD) bağlı Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force-FATF), kara para aklamayı önleme ve terörizmin finansmanı ile mücadele ile ilgili önlemlerin uygun bir şekilde yerine getirilemediği gerekçesiyle Moğolistan'ı (İzlanda ve Zimbabve ile birlikte) gri listeye aldığı belirtilmektedir. Gri listede bulunan ülkeler arasında Bahamalar, Botsvana, Kamboçya, Gana, İzlanda, Moğolistan, Pakistan, Panama, Suriye, Trinidad ve Tobago, Yemen, Zimbabve yer almaktadır.

Yazıda devamla, gri listenin (stratejik yetersizliği olan yargı bölgeleri), finansal sistemleri FATF tarafından kara para aklama ve terörizmin finanse edilmesine karşı güvencede bulunmadığı düşünülen ülkeleri içerdiği ifade edilmektedir. Bu durumun, ülkelerin terörün finansmanını ve kara para aklamayı önleme yeteneği olmadığı anlamına geldiğinden, bu yönüyle uluslararası finans piyasaları için risk taşıdığı bildirilmektedir.

Gri listede bulunan ülkelerin uluslararası bono ticareti, borç alma, havale alma veya gönderme ile uluslararası ticaret yapma yeteneğinin kısıtlanabildiği ya da tamamen ortadan kaldırılabildiği; FATF’ın gri listesine alınan ülkelerin ekonomisinin, yabancı yatırımcı ve şirketleri ülkeye çekmekte daha da zorlandığı, yabancı yatırımcı ve şirketlerin sermaye maliyetleri ve iş yapma maliyetlerinin arttığı bildirilmektedir.

Bilgilerinize sunulur.

Serap ÜNAL
Genel Sekreter V.