DUYURULAR

TOPLANTI // Cibuti Özel Ekonomik Bölgesi Toplantısı
( 29 Kasım 2019 Cuma )

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’nden alınan bir yazıda, Cibuti'de Türk firmalarının Afrika'ya yönelik ihracatlarında stratejik bir açılını noktası olarak değerlendirilebilecek Özel Ekonomi Bölgesi (ÖEB) kurulmasına yönelik çalışmaların 2014 yılında  başlatıldığı ve ÖEB'ye arazi tahsisine ilişkin Protokolün 2015 yılında imzalandığı, bu yıldan itibaren firmalarımıza yönelik çeşitli bilgilendirme ve tanıtım çalışmaları yapıldığı ifade edilmektedir.

Cibuti Cumhurbaşkanının 19 Aralık 2017 tarihinde ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında da; Cumhurbaşkanlığı Makamının konuya ilişkin çalışmalara TOBB'un da iştirak etmesi yönündeki talimatı sonrasında; Ticaret Bakanlığı, TEPAV ve TOBB yetkililerinden müteşekkil bir heyetin Cibuti'yi ziyaret ettiği ve ziyaretin akabinde TEPAV tarafından bir değerlendirme raporu hazırlandığı belirtilmektedir.

Bu çerçevede, 16 Eylül 2019 tarihinde Cibuti'nin Ankara Büyükelçisi A.H.ABDİLLAHİ ve TOBB-ETÜ Rektörü Prof. Dr. Güven SAK'ın, Ticaret Bakan Yardımcısı Sn. Rıza Tuna TURAGAY'ı makamında ziyaretlerinde projenin Türk İş adamlarına tanıtılmasına yönelik olarak bir toplantı düzenlenmesinin kararlaştırıldığı bildirilmektedir.

Bu çerçevede, 17 Aralık 2019 tarihinde Ankara'da (Ticaret Bakanlığı Söğütözü Yerleşkesi 3.Kat Toplantı Salonu, saat 14.00) Ticaret Bakan Yardımcısı Sn. Rıza Tuna TURAGAY başkanlığında ilgili kurum ve firmalarımızın katılacağı bir toplantı düzenlenecek olup; söz konusu toplantıya katılım sağlayacak firmalarımızın en geç 6 Aralık 2019 tarihine kadar,toplantıya katılacak temsilci bilgilerini pr@eib.org.tr adresimize iletmeleri beklenmektedir.

Bilgilerinize sunulur.

İ. Cumhur İŞBIRAKMAZ
Genel Sekreter