DUYURULAR

SEKTÖREL DUYURU // Filipinler Buğday Unu Anti Damping Soruşturması Toplantısı
( 18 Ekim 2019 Cuma )İlgi: 19.09.2019 tarihli duyurumuz.

Bilindiği üzere, Filipinler tarafından ülkemiz menşeli “Buğday Unu” ithalatına karşı 9 Ocak 2015 tarihinden bu yana firmalarımıza %2,87 ile %16,19 oranları arasında değişen nihai anti-damping vergisi tatbik edilmekte olduğu ve ilgide kayıtlı duyurumuz ile 29 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazetede nihai gözden geçirme soruşturması başladığı bilgisi tarafınıza iletilmişti.

Söz konusu anti-damping önleminin nihai gözden geçirilmesi amacıyla açılan soruşturmada Türkiye buğday unu üretici ve ihracatçılarımızı savunmak ve soruşturmanın önlemin kaldırılması şeklinde sonuçlandırılması için, Orta Anadolu Hububat, Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliğince “Trade Resources Company (TRC)” firmasından danışmanlık hizmeti alınmakta ve Filipinler Tarife Komisyonuna görüş ve itirazlarımız iletilmektedir.

Bu kapsamda, hâlihazırda sunulan görüşlerin genişletilmesi ve çeşitlendirilmesi için bir çalışma yürütülmekte olup, hazırlanacak görüşte kullanmak üzere sektör temsilcileri ve avukatlık/danışmanlık firmasının da katılımıyla durumu karşılıklı istişare etmek amacıyla 22 Ekim 2019 Salı günü saat 14.00’da OAİB Genel Sekreterlik Binası (Ankara) 3. kat toplantı salonunda, Ticaret Bakanlığı temsilcilerinin davet edileceği bir toplantı düzenlenecektir.

Söz konusu toplantıya katılım teyidinizin 21 Ekim 2019 Pazartesi günü saat 11:00’e kadar Genel Sekreterliğimizin tarim2@eib.org.tr adresine bildirilmesi beklenmektedir.

Bilgilerinize sunulur.


İ. Cumhur İŞBIRAKMAZ
Genel Sekreter

Toplantı Yeri:
Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri
Ceyhun Atuf Kansu Cad. No: 120 Balgat / Çankaya ANKARA

Ayrıntılı Bilgi İçin: Nehir Balkan